Swarovski Optik komt met twee gestabiliseerde telescopen!!

Jaaaaaaa!! Hier zitten veel mensen al lang op te wachten…..of niet?

Als Swarovski Optik Brand-Partner zijn we in oktober in een select Dealergezelschap naar Tirol afgereisd om kennis te maken met twee nieuwe telescopen van Swarovski Optik. En wat voor twee. Het zijn twee gestabiliseerde telescopen. WOW. Inmiddels hebben we beiden telescopen al een tijd in gebruik. We hebben ze serieus getest en hieronder lees je onze eerlijke ervaringen. Maar, om meteen de eerste vraag te beantwoorden: Jazeker hier zitten veel mensen op te wachten.

Swarovski AT- en ST Balance. Zo heten beide telescopen. De AT 18-45×65 Balance en de ST 14-35×50 Balance. Hierbij staat AT voor de 45 graden inkijk en de ST voor de rechte inkijk. De 18-45×65 staat voor de vergroting die loopt van 18-45x en dat is dan gecombineerd met 65 mm objectieflens. DE 14-35×50 heeft een vergroting van 14-35x en een diameter van 50 mm. Beide varianten zijn er alleen in het groen en wegen respectievelijk 1.470 en 1.300 gram. De close focus is bij beide varianten 3,4 meter. Meteen even de beeldbreedte. Die is voor de AT65 (op 1.000 meter afstand) 55-30 meter, en voor de ST variant 70-39 meter.

Swarovski AT Balance 65 Swarovski ST Balance 50
Inkijk van 45 graden. Rechte inkijk
65 mm objectiefdiameter 50 mm objectiefdiameter
18-45 x vergroting 14-35 x vergroting
Gewicht: 1.470 gram Gewicht: 1.300 gram
Beeldbreedte: 55 – 30 meter / 1.000 meter Beeldbreedte: 70 – 39 meter / 1.000 meter
Kleinste scherpstelafstand: 3,4 meter Kleinste scherpstelafstand: 3,4 meter

De techniek

Beide telescopen komen qua optiek overeen met de eerder verschenen ATX en ATC serie. Dus een lichttransmissie van circa 90%, de beste coatingen en voorzien van zogenaamde fieldflattenerlenzen (deze lenzen corrigeren de  randvertekening/randonscherpte). Dus je mag verwachten dat deze telescopen zich kunnen meten met het beste uit de markt (in vergelijkbare diameters).

Wat deze telescopen als enige toptelescoop op de markt hebben is een gestabiliseerd lensdeel. Een vergelijkbaar systeem kennen veel mensen uit de fotografie waarbij het bij de betere telelenzen toegepast wordt. Swarovski Optik heeft ervoor gekozen om een van de lensdeel te stabiliseren (er zijn namelijk meerdere manieren om te stabiliseren). Dit gebeurt door een hele complexe techniek. Swarovski noemt deze nieuwe techtniek: Swarobalance. De techniek bestaat uit een kleine (zeer precieze) gyroscoop, die samenwerkt met twee paar magneten die verbonden zijn aan een soort van zwevend lensdeel. Een ultrasnelle microchip merkt in samenwerking met die gyroscopen alle bewegingen die de telescoop maakt op en zorgt ervoor dat de lens (via de magneten) de juiste tegenbeweging maakt waardoor het beeld zonder zichtbare vertraging gestabiliseerd wordt. Juist die (voor het menselijke oog/brein) zichtbare vertraging is zeer moeilijk te voorkomen. Met deze baanbrekende techniek is het Swarovski Optik gelukt een gestabiliseerd optisch systeem te ontwikkelen waarbij je niet of nauwelijks vertraging van de beweging ziet. Ook voorkomt dit systeem het zogenaamde “doorslaan / doordeinen” van het beeld, wat bij andere gestabiliseerde optiek te zien is. Dit zou dus betekenen dat deze telescoop een geweldig scherp en lichtsterk beeld geeft waarbij er uit de hand niet of nauwelijks beweging te zien is. De telescoop kan ook op een statief gebruikt worden waarbij de stabilisatie niet hoeft te worden uitgeschakeld. Deze techniek zou ook betekenen dat het beeld niet “door deint” als je van links naar rechts of andersom beweegt en stopt met bewegen dan deint het beeld dus niet door. Want dat is nu net het minpunt van andere gestabiliseerde optiek, waardoor mensen het gevoel krijgen zeeziek te worden. Daardoor haken veel mensen af van gestabiliseerde optiek. Bij deze beide telescopen is de vertraging of het doordeinen niet tot nauwelijks aanwezig.

Maar om een microchip werkend te krijgen is stroom nodig. Deze telescoop is dus uitgerust met een batterij. Onder de prisma zit een mooi weggewerkt batterijcompartiment wat waterdicht is afgesloten door een draaidop met kleine magneetsluiting. Deze magneetsluiting zorgt ervoor dat het stabilisatiesysteem meteen wordt uitgeschakeld als je de magneetsluiting los klikt. Het zwevende lensdeel wordt dan “geparkeerd” in een ruststand waardoor deze vast blijft staan. Dit gebeurt ook als je het stabilisatiesysteem met de aan/uit knop uitzet. Dan voel je dat er binnenin iets beweegt en je hoort/voelt de lens op slot slaan. Als de batterij leeg is, eruit is, of het stabilisatiesysteem uitstaat, dan is het een gewone telescoop net als iedere andere Swarovski Optik telescoop. Dan heb je de kwaliteit van de ATX telescopen. Leuk is om het verschil te zien. Als je hem uit de hand gebruikt dan zie je zelfs bij de kleinste vergroting veel trillingen, als je het stabilisatiesysteem aan zet, dan zie je opeens een fabuleus stil en rustig beeld. Het inschakelen van het stabilisatiesysteem doe je door de aan/uitknop even ingedrukt te houden. Na ruim een seconde werkt het stabilisatiesysteem

Het stabilisatiesysteem schakelt in een slaapstand zodra de telescoop verticaal gehouden wordt. Dat bespaart stroom. Hou je de telescoop weer horizontaal dan werkt alles weer. Als je de telescoop met wandelen dus naast je hebt hangen, dan gaat ie dus zelf in een stroom besparende stand. Pak je de telescoop weer voor gebruik dan schakelt ie zelf razendsnel in. Dit systeem heeft wel als nadeel dan als je de telescoop vanuit de auto gebruikt en hem steeds op de stoel naast je neerlegt, dan blijft hij ingeschakeld. Laat je hem een nacht liggen dan is de batterij de volgende dag wel leeg. Dan moet je er wel om denken om de telescoop uit te zetten.

De telescopen hebben ook een zogenaamde valbeveiliging. Zodra de gyroscopen die de zwevende lens aansturen een versnelling opmerken (zoals gebeurt bij een val) dan schakelt het stabilisatiesysteem zich razendsnel uit en wordt de zwevende lens geparkeerd. Dit om bij een val onnodige schade aan het stabilisatiesysteem te voorkopen. Let op: dit KAN schade voorkomen, maar wil absoluut niet zeggen dat deze telescoop tegen vallen kan. Vallen en hard stoten kan voor alle optiek heel schadelijk zijn!

Uiterlijk

De AT en ST Balance zien er beide erg goed uit. Ze zijn compact, robuust en echt Swarovski Optik. Voor de mensen die de ATC en STC kennen, het is een beetje “mollige” uitvoering van de ATC of STC. Beide hebben qua body een 65 mm look. Alleen de AT versie heeft ook daadwerkelijk een 65 mm objectieflens. De ST versie heeft duidelijk een kleinere lens van 50 mm. Maar de body oogt wel als 65 mm. Beide zijn geheel groen en zijn voorzien van een zwarte (nieuw ontworpen) objectiefdop. Deze is stukken beter dan de oude Swarovski doppen. Bijna iedere gebruiker weet hoe slecht en kwetsbaar die zijn. Je moest bij de oude modellen twee kleine klemmetjes inknijpen om de oude dop op het objectief te doen. Die kleine klemmetjes braken heel snel af. Eenmaal vallen was al te veel. De meeste mensen raakten die doppen ook kwijt. De nieuwe dop is uit één geheel gemaakt en klemt makkelijk (en goed) in de objectiefopening. Ik hoop van harte dat ze ook voor de andere telescopen (ATX, ATS en ATC) deze doppen gaan maken.

Voor het oculair wordt eenzelfde dop meegeleverd als voor de ATC/ATX. Die hangt aan een stevig touwtje aan de riembevestiging van de telescoop. Dus bij normaal gebruik kan je die niet kwijtraken. Bij de ATC en ATX telescopen kon die oculairdop heel hinderlijk tegen te telescoop tikken (bij veel wind), waardoor je extra trillingen kreeg. Dat gebeurt nu bij deze telescopen ook, maar je hebt er geen last van want zelfs die tikjes worden weg gefilterd door het stabilisatiesysteem.

Aan de onderzijde is een statiefaansluiting. Het oppervlak is gelukkig iets groter dan bij de ATC. Maar het is nog steeds niet de beste statiefaansluiting. Gelukkig is er bij deze twee modellen meteen een oplossing meegeleverd. Je kan de zilveren verloopschroef eruit draaien en dan kan je het meegeleverd vierkante Arca Swiss plaatje monteren (hier zit een dikkere 3/8 schroef in). Dit plaatje kan door zijn vormgeving (door de twee uitstekende pinnetjes die in de voet van de telescoop vallen) niet meer draaien onder te telescoop. Het plaatje is Arca Swiss compatible (Arca Swiss is een voor fotografen bekende standaard voor statiefaansluiting). Onder het plaatje kan je eventueel een andere vorm/merk statiefplaatje schroeven. Door de grotere oppervlakte heb je dan minder last dat het gemonteerde statiefplaatje gaat draaien onder de telescoop.

Bij beide telescopen zit het batterijcompartiment onder het oculair. Netjes weggewerkt. Zelfs in de vormgeving valt het niet op. Het compartiment kan makkelijk en snel geopend worden. Dit moet ook wel want om de batterij te laden moet de batterij eruit. Dit is direct een eerste minpunt! Je kan niet rechtstreeks laden via bijvoorbeeld een USB-c poort aan de telescoop. Hier hadden ze van mij beter over mogen nadenken. Zelfs de batterijen kunnen niet rechtstreeks via USB-C geladen worden. Je hebt dus altijd de lader nodig (die wordt meegeleverd). In de lader kan je twee batterijen tegelijk laden. Laden van een batterij duurt ongeveer 3 uur, maar je hebt al snel weer voldoende stroom om weer even voort te kunnen. Overigens zal tussendoor laden niet snel nodig zijn, de batterijen kunnen lang mee. Volgens de technici van Swarovski Optik kunnen de batterijen 12 uur stabiliseren. Als ik een batterij vollaad, dan kan ik de telescoop echt meerdere dagen intensief gebruiken.

Het focuswiel is net als bij de andere telescopen van Swarovski een brede ring halverwege de body. Het valt op de dit focuswiel uitzonderlijk soepel draait. Echt heel prettig. Opvallend is dat het Focuswiel bij de rechte versie wat verder naar voren is geplaatst als bij de gehoekte versie. Bij het vasthouden is dit heel prettig. De zoomring is smaller en zit aan de oculairzijde, direct achter de eyecup. Opvallend is dat deze ook heel licht en soepel loopt/draait. Dit is ook heel prettig. Zeker omdat je deze telescoop het meest uit de hand gaat gebruiken. Dan is een zwaardere bediening echt een nadeel (je beweegt dan veel meer).

De eyecup is dezelfde als van de ATC en heeft dezelfde dimensies als die van de ATX (dus je kan dezelfde digiscoopadapterring gebruiken). Voor brildragers is deze eenvoudig in te draaien en voor niet brildragers eenvoudig uit te draaien. Je kan de eyecup er helemaal uitdraaien want het schoonmaken na een dagje strand eenvoudiger maakt (dit kan bij alle verrekijkers en telescopen van Swarovski Optik).

Verder wordt er in de doos (die ook helemaal vernieuwd is), een handleiding, schoonmaakdoekje en een riem die je eenvoudig aan de telescoop kan bevestigen. Hier vind ik een tweede minpunt! De bevestiging van de riem en de riem zelf. De bevestiging is met relatief dunne touwtjes. Die ogen heel fragiel. Ondanks dat er in de fabriek beloofd wordt dat deze touwtjes heel sterk zijn, geloof ik niet dat dit bij intensief gebruik goed gaat. Juist bij een telescoop die je eigenlijk voor 90% uit de hand gaat gebruiken hoort een goede deugdelijke bevestiging. Hier twijfel ik aan. De riem is ook niet comfortabel. Het is een soort riem die ook bij de tassen van Swarovski geleverd wordt, maar dan iets smaller. Het materiaal is glad, waardoor de telescoop continue van je schouder glijdt en met een t-shirt aan en deze riem om je nek, is de riem al snel wat scherp en wordt hij irritant. Ik vermoed/hoop dat er snel een verbeterde riem geleverd gaat worden of mensen zullen direct op zoek gaan naar een betere riem van een universeel merk. Wij gebruiken nu al een ander type riem met een bevestiging onder de statiefaansluiting. Dit is een zogenaamde Sling-riem die heel prettig om je lichaam hangt.

Gebruik

Als vogelaar wil je maar een ding, als je iets koopt, dan wil je het direct gebruiken. De batterijen van de exemplaren die wij binnenkregen zaten netjes vol, dus we konden de telescoop meteen in gebruik nemen. Maar het is vaak verstandig om de batterij eerst goed vol te laden en de eerste paar keer goed te gebruiken. De batterij zit bij levering al in de telescoop, dus je hoeft hem alleen maar aan te zetten.

Wat opvalt is dat de AT Balance uitermate prettig in de hand ligt. Het gewicht van bijna 1,5 kg valt in de praktijk reuze mee. Het klinkt zwaar, maar omdat het een 45 graden inkijk is, hou je de telescoop dicht tegen je lichaam en je kijkt als het ware naar beneden in het oculair. Met de zoom op 18x heb je een erg prettig overzicht. De beeldbreedte van 55 meter is meer dan behoorlijk om snel iets te vinden. Met of zonder bril, de AT Balance heeft geen verschil in beeldbreedte, mits je de eyecup maar goed instelt. Éénmaal in de hand gaat de bediening erg makkelijk. Met je duim of wijsvinger kan je heel soepel scherpstellen en met je andere hand hou je het oculair vast waardoor je ook snel een zoombeweging kan maken. De beeldscherpte is, zoals we bij Swarovski gewend zijn, fenomenaal. Ondanks dat de ATX serie inmiddels meer dan 11 jaar op de markt is, is deze telescoop optisch nog steeds gelijk. Wellicht dat nog meer lichtsterkte of nog scherper beeld niet meer haalbaar is. Beeldkwaliteit is echt een op een vergelijkbaar niveau als de ATX serie, gewoon voortreffend.

Dan natuurlijk het stabilisatiesysteem. Dat is echt verbluffend. Wij hebben echt al heel wat verrekijkers met stabilisatiesystemen getest, ook is er onlangs een telescoop met een stabilisatiesysteem op de markt verschenen. Maar geen van deze systemen was tot nu toe perfect. Tot nu toe was het een techniek waar je erg aan moest wennen, je moet er ook mee om leren gaan. Daarnaast zijn er best veel mensen die er niet aan kunnen wennen, vooral het feit dat ze tot nu toe allemaal een beetje tot best veel last van nadeinen hadden. Dat is iets wat nooit echt went en waardoor veel mensen afhaken bij de techniek van stabilisatiesystemen.

Maar deze telescopen zijn echt anders. Het is verbluffend hoe stil je beeld valt als je de telescoop aanzet. Een 18x vergroting stilhouden zonder stabilisatiesysteem en zonder statief is niet mogelijk, maar zet deze telescoop aan en je hebt een 100% trillingvrij beeld. Beweeg je vervolgens de telescoop naar links of rechts (of naar beneden of naar boven), dan heb je geen last van trillingen of na-ijleffecten (doordeinen van je beeld). Bij alle andere optiekmerken met stabilisatiesystemen gaat bij bewegen je beeld netjes mee, maar stop jij met bewegen van links naar rechts, dan gaat je beeld nog iets langer door met bewegen en keert dan weer terug. Dit zogenaamde nadeinen van je beeld is bij de AT (en ST) Balance absoluut niet aan de orde. Zelfs bij inzoomen naar 45x is het mogelijk om de telescoop uit de hand te gebruiken. Het is verrassend hoe scherp je beeld blijft en hoe makkelijk de hanteerbaarheid uit de hand blijft.

Deze telescoop biedt opeens hele andere mogelijkheden. Hoe vaak komt het niet voor dat je tijdens een wandeling alleen een verrekijker meeneemt (omdat je geen zin hebt om je statief en telescoop altijd mee te nemen). Deze telescoop kan je altijd meenemen en dus zonder statief gebruiken. Het verraste mij, hoe vaak ik de telescoop dan opeens gebruik. Gewoon omdat het zo makkelijk is geworden. Je maakt een wandeling, verrekijker en telescoop om de nek, zie je iets wat iets verder weg zit dan pak je de telescoop om even te kijken. Dit geeft gewoon een hele nieuwe dimensie aan het vogelen. Je hoeft je telescoop dus nooit meer te missen.

Kijk hieronder naar een kort filmpje over de intro van deze telescoop en het gebruik.

Het gebruik van een telescoop uit de hand heeft ook nadelen. Als je even stopt met kijken, dan ben je de vogel kwijt uit beeld. Ook als je een ander wil laten kijken door je telescoop, dan moet die ander de vogel zelf weer opzoeken. Dan is een statief erg handig. Dan zoekt de ervaren vogelaar de vogel, zet hem in beeld, en vervolgens kunnen andere mensen ook makkelijk kijken, want vanaf een statief blijft je object waarnaar je kijkt gewoon in beeld. Ook langdurig observeren is wel een dingetje uit de hand. Zittend even over zee kijken is geen enkel probleem, staand overigens ook niet. Maar zittend hou je het wat langer vol met deze telescoop in de hand. Maar na circa 30 minuten komt er wel kleur aan. Dan is een statief toch wel weer handig.

Echter op statief presteren deze telescopen ook heel prettig. Je hebt nooit meer last van windtrillingen. Met windkracht 7 over zee kijken is nu opeens een feest. Soms zie je even een trilling door je beeld lopen, maar het is een genot vergeleken bij een telescoop zonder stabilisatiesysteem.

Ook voor de mensen die graag digiscopen geeft deze gestabiliseerde telescoop nieuwe mogelijkheden. Er zijn momenteel alleen adapters voor de smartphone te verkrijgen. De TLS-APO adapter die er voor de ATX is, die past niet.

De VPA II adapter met de AS-C ring is de ideale combinatie. Maar ook iedere andere universeeladapter past natuurlijk. Je zult zien dat je veel makkelijker goede foto’s kunt maken omdat het beeld gewoon niet meer trilt. Dat maakt dat je nauwkeuriger scherp kunt stellen. Voor mensen die door hun telefoon willen filmen is het helemaal een uitkomst. Met het stabilisatiesysteem aan kan je nu hele mooie opnamen maken.

Het werken vanaf een statief blijft het meest makkelijke, maar nu zonder trillingen. Het digiscopen met de telescoop uit de hand blijft een uitdaging. Het is altijd lastig om je object goed in beeld te houden. Onze armen en handen zijn toch duidelijk minder doelvast dan een statief. Maar je bent zonder statief wel veel flexibeler om even snel een plaatje te maken.

In de onderstaande filmpjes geef ik wat voorbeelden van het verschil tussen de AT Balance in de stand “aan” en “uit”. Hier kan je duidelijk zien wat het verschil is tussen een gewone telescoop uit de hand of deze gestabiliseerde telescoop uit de hand.

AT- versus ST Balance

In Nederland worden vooral telescopen met een schuine inkijk (45 graden) verkocht. Voor gebruik op een statief hebben deze telescopen een voordeel dat je het statief niet zo hoog hoeft te zetten, wat de stabiliteit ten goede komt. Het grote nadeel van een schuine inkijk is dat lang niet iedereen er even makkelijk de vogel mee kan vinden. Je richt de telescoop op iets terwijl je zelf meer naar beneden in het oculair kijkt, dat is heel onnatuurlijk en vraag wat meer oefening. Rechte inkijk mikt heel natuurlijk. De kijkt net als met je verrekijker, meestal zit je meteen in de goede richting.

Met de gebalanceerde telescoop heb je dus nauwelijks meer een statief nodig. Dit geeft alle bewegingsvrijheid. Je kan heel makkelijk alle kanten opkijken. Je hoeft geen statief hoger op te zetten, dus nu heb je ook 100% keuzevrijheid voor de schuine inkijk of de rechte inkijk. Of toch niet??

Er blijven voor- en nadelen. Ten eerste de twee zijn niet gelijk in de specs. De AT Balance heeft een vergrotingsrange van 18-45x, en een objectiefdiameter van 65 mm. De ST Balance heeft een vergrotingsrange van 14-35x en een objectiefdiameter van 50 mm. De ST Balance is hiermee ook bijna 200 gram lichter in gewicht en door zijn vormfactor echt kleiner en op die manier makkelijker mee te nemen, zeker als je op reis gaat.

Eerst de kwalitatieve verschillen: Door de grotere objectiefdiameter heeft de AT Balance bij een gelijke vergroting een klein voordeel van het extra licht. Bij mooi weer is hier weinig van te merken, maar bij wat donkerder weer zie je verschil ten gunste van de AT Balance. Het beeld is dan iets helderder en oogt daardoor scherper dan bij de ST Balance. Echter de ST Balance heeft als voordeel dat deze terug kan zoomen tot 14x vergroting. Dit geeft een bredere beeldhoek (70 meter beeldbreedte op 1.000 meter afstand) en daardoor een nog rustiger en overzichtelijker beeld. Voor heel veel gebruik is doorzoomen tot een maximale vergroting van 35x al meer dan voldoende.

Het grote voordeel van de ST Balance is het mikken en vasthouden. Een rechte inkijk hou je heel natuurlijk voor je ogen. Je blijft namelijk richten op de vogel (of object) zelf. Dit scheelt vaak best veel tijd in het vinden van de vogel. Ook het lichtere gewicht is echt merkbaar. Zeker als je iets langer naar de vogel wilt kijken. De bediening van beide is heel goed uitgebalanceerd. Je kan de rechte inkijk op verschillende manieren heel goed vasthouden terwijl je dan makkelijk kan focussen en zoomen. Dit geldt voor de schuine inkijk ook. Nadeel van de schuine inkijk is dat je echt even moet wennen aan het zoeken. Je mikt snel te hoog en je moet leren de telescoop zelf echt horizontaal te houden en er dan in te kijken (tenzij je iets vliegends hoger in de lucht zoekt).

Zelf denk ik dat de AT Balance meer is voor mensen die iets zoeken als vervanging van hun huidige telescoop. Al vermoed ik dat veel mensen hun huidige ATX ernaast zullen houden voor de grotere vergroting die daarmee mogelijk is. De ST Balance is de ultieme telescoop voor mensen die iets lichts, kleins zoeken en zeker geen statief willen gebruiken. Deze kan je altijd meenemen in het veld en heeft (zeker voor uit de hand en voor erbij) een superfijne vergrotingsrange van 14-35x). Dit is zoveel meer dan iedere verrekijker biedt.

Wordt dit de vervanger van de ATX telescoop? Neen dat denk ik niet. Als je niet zo gehecht bent aan de grotere vergrotingen (boven de 45x) dan kan dit prima de vervanger zijn van de ATX65. Maar de ATX85, 95 en 115 hebben een dusdanige hoeveel extra licht, dat deze telescopen altijd beter blijven presteren. Alleen, je hebt er een statief voor nodig.

Prijs en Conclusie

Tsja, alles van Swarovski Optik heeft natuurlijk wel het bij de kwaliteit behorende prijskaartje! De AT Balance gaat € 3.620,– kosten. De ST Balance gaat € 3.420,– kosten. Dit soort bedragen zijn altijd wel even slikken, echter: Er is niets wat beter is. Ik durf de stelling wel aan dat dit de telescopen zijn waar menig vogelaar al heel lang op wacht. Deze telescopen geven menige vogelaar de mogelijkheid om altijd een telescoop mee te nemen in het veld, waar je ook heen gaat. Natuurlijk wil je misschien een nog sterkere vergroting mee. Echter dat lukt gewoon niet uit de hand. Bij een vergroting van boven de 45x wordt de beeldhoek zo klein dan je het object bijna niet in beeld kan houden. Het stabilisatiesysteem haalt de trillingen wel weg, maar probeer het object dan maar eens goed in beeld te houden. Dat lukt bijna niet. Dus voor telescopen met een sterkere vergroting blijf je aangewezen op de ATX serie of op andere merken.

Mijn conclusie: Dit is de eerste telescoop met stabilisatiesysteem die ik serieus wil gebruiken. Sterker nog, ik doe mijn demo niet meer weg. Eerdere telescopen met stabilisatiesysteem waren te groot of zwaar (Nikon) of het stabilisatiesysteem werkte niet goed genoeg om probleemloos te kijken (Kite). Dan kost de AT – ST Balance misschien veel geld maar je hebt wel een perfecte telescoop die je overal en altijd mee kan nemen en zonder statief kan gebruiken.

Is deze telescoop dan perfect? Nee dat niet, maar het scheelt niet veel. Na een ruime maand intensief gebruik kan ik een paar verbeterpunten noemen.
– Het is onhandig dat er geen USB C aansluiting op zit. Dit had veel gedoe met een lader gescheeld. De lader vergeet je snel en met een USB-c aansluiting kan je snel even bijladen (bv in de auto). Nu zou ik zeker een tweede batterij erbij nemen (€ 65,00). Bij alle telescopen die tot en met februari 2026 bij het Vogelinformatiecentrum besteld worden, leveren wij een tweede batterij mee!!


– De riem is verre van perfect. Op zijn minst zou ik er een Swarovski verrekijkerriem om willen hebben. Die is veel comfortabeler dan de huidig meegeleverde riem. Echter die riemen passen niet op de aansluiting. Voor een betere riem ben je nu aangewezen op riemen van een ander merk. Optech of Black Rapid leveren riemen die stukken beter zijn. Een zogenaamde Slingriem is handig, dan hangt de telescoop veilig aan de zijkant, die riem zit comfortabel diagonaal om het lichaam en je kan de telescoop snel voor je nemen en kijken.

Over de beeldkwaliteit en de werking van het stabilisatiesysteem alleen maar lof. Ik zou kunnen schrijven dat het jammer is dat er na 11 jaar ATX-kwaliteit de optische kwaliteit niet op een hoger plan is gekomen, maar blijkbaar is dat nog steeds niet haalbaar. Deze beeldkwaliteit van de AT-Balance en ST-Balance is vergeleken met andere gestabiliseerde telescopen zó mooi. Daar kan ik echt niets op afdingen.

De vormgeving en robuustheid voelt echt heel goed aan. Hopelijk heeft Swarovski Optik de issues met de rubber armouring (omhulsel van verrekijkers en telescopen) achter zich gelaten. Want deze telescoop ga je echt intensief uit de hand gebruiken, dus hopelijk gaat het rubber echt lang mee. Robuust is deze telescoop zeker. Tijdens een test in Oostenrijk viel een telescoop die aanstond van anderhalve meter op een betonnen vloer. De telescoop had alleen een uiterlijke beschadiging aan het rubber, maar de werking was nog prima en we hebben er nog meerdere dagen mee kunnen testen zonder dat er afwijkingen zichtbaar waren. Tip: doe dit niet na, want optiek is daar zeker niet voor gemaakt.

Positief is de soepel werkende scherpstelling en zoom. Dit helpt echt om de telescoop lekker uit de hand te gebruiken.

De statiefaansluiting is dankzij het extra plaatje goed. Deze heb je echt nodig als je gedurende langere tijd wilt observeren. Dan is een statief nog steeds heel welkom. Maar het hoeft zeker geen heel zwaar of robuust statief te zijn. Trillingen in beeld behoren dankzij het goede stabilisatiesysteem echt tot het verleden. Je wilt alleen wel een goed statief wat ondanks wat wind ook blijft staan, dus let daar wel op.

Wellicht kom Swarovski Optik nog met aanvullende accessoires. Op dit moment is er geen stay on case of tas voor de telescoop. Ik verwacht dat veel mensen dat wel willen. In deze prijsklasse ben je toch zuinig op je spullen. Dus hopelijk komt dit snel op de markt.

Bestellen van de Swarovski AT 18-45×65 kan via deze link.

Bestellen van de Swarovski ST 14-35×50 kan via deze link.

Bestellen van de extra batterijen kan via deze link.

Helaas zal er de komende maanden wel een wachtlijst ontstaan, omdat Swarovski de grote vraag vanaf dag één niet aankan. We verwachten dat we moeten werken met een wachtlijst, maar om die pijn te verzachten levert het Vogelinformatiecentrum tot en met februari 2026 een gratis tweede batterij bij iedere bestelling.

Een uitgebreide bespreking van wat er in de verpakking zit en hoe de telescoop werkt en presteerd kom aan bod in onderstaande video van het Vogelinformatiecentrum: